KAMUOYU AÇIKLAMASI
                                                    KAMUOYU AÇIKLAMASI

     10 Eylül 2015 Perşembe günü bir yerel gazetede yayınlanan, sadece bu habere dayanarak ajanslar tarafından servisi yapılan ve çeşitli basın-yayın organlarında yer alan haberlerde “gerçek dışı”, “eksik” ve “kamuoyunu yanıltıcı” ifadeler yer almaktadır.

     Yargı süreci devam eden bir konuda, taraflardan herhangi birinin yargıyı etkileyecek şekilde olayı basına taşımaması gerektiğine inanıyoruz. Aşağıdaki ifadeleri ise, kamuoyunu aydınlatmak ve raylı sistemi yoğun şekilde kullanan engelli vatandaşlarımızı bilgilendirmek adına, ilgili şahıs hakkındaki dava haklarımızı saklı tutarak sizlerle paylaşıyoruz.


1) Söz konusu olayla ilgili İZBAN Banliyö Taşımacılığı Sistemleri Anonim Şirketi hakkında açılmış bir dava yoktur, sadece soruşturma vardır.

2) Kurumumuzun, söz konusu olayda 8’de 6 kusurlu bulunduğu bilgisi gerçek dışıdır.

3) Araçlarımızda standart dışı veya hatalı bir uygulama yoktur. Vagonlar arasında bulunan kısımlar, uluslararası standartlara uygun ve trenlerin manevraları için zorunludur.

4) Tüm istasyonlarımız, engelli erişimine uygun yapıdadır. Ülkemizde dahi öncü olarak kabul edilen bu uygulamalar, engelli yolcularımıza hiçbir yerde olmadığı kadar kendine yeter seyahat özgürlüğü ve hayat standardı eşitliği sağlamaktadır. Bu noktada görme engelli yolcularımızın, bastonuyla zemin kontrolü yapması esastır.

Saygılarımızla.