Torbalı Hattının Temeli Atıldı.
Temelleri 1856’da İzmir – Aydın tren yolu hattı kapsamında atılan Torbalı İstasyonu tarihi bir gün yaşadı. 80 kilometrelik Aliağa- Menderes hafif raylı sistem hattını, Cumovası’ndan Torbalı – Tepeköy’e uzatarak 110 kilometreye çıkarak projenin temeli bayram coşkusunda atıldı.

Türkiye’de yerel yönetim ve kamu iktisadi kurumu ortaklığında hayata geçirilen ilk proje olan Aliağa- Menderes raylı sistem hattı Torbalı’ya uzatılıyor. 80 kilometre uzunluğundaki Aliağa- Menderes hattını 110 kilometreye çıkaracak olan yeni projeyle İzmir’in iki önemli sanayi kenti Aliağa ve Torbalı birbirleriyle bağlanacak.

Torbalı İstasyonu’nda yoğun katılımla gerçekleşen temel atma törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, milletvekilleri, dernek ve oda temsilcileri, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Türkiye’de “ilk” olan Aliağa- Menderes hattının Torbalı’ya kadar uzatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Kocaoğlu, 80 km. uzunluğundaki Aliağa- Menderes hattının Türkiye’nin şehir içindeki en büyük raylı sistem hattı olduğunu söyleyerek, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliğinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu vurguladı. Hattın Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar 30 kilometre daha uzatılması ile İzmir’in en önemli iki sanayi kentlerinden Aliağa ve Torbalı’nın birbirleriyle birleştiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, hattı ileride Bergama ve Selçuk’a kadar uzatacaklarını müjdeledi. Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda 80 kilometre olan Aliağa- Menderes hattımızın uzunluğu, Torbalı hattı ile birlikte 110 kilometreye, Selçuk hattı ile birlikte 145 kilometreye, Bergama ile birlikte ise 185 kilometreye ulaşacak. Manisa’ya kadar uzatıldığında ise uzunluk yaklaşık 210 kilometre olacak. İzmir, gerçek anlamda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle çelik ağlarla örülmüş olacak”.

Büyükşehir Belediyesi’nin metro ve tramvay projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak tekerlekli toplu taşımacılıktan raylı sisteme geçmek için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda, 11 kilometre olan mevcut metro hattını kısa sürede tamamlanacak çalışmalarla 21 kilometreye çıkaracağız. Ayrıca hafif raylı sistem taşımacılığında kullanılmak üzere yeni çeker ihalesine çıktık. Yeni çekerlerin gelmesiyle birlikte mevcut 120 bin olan günlük yolcu sayısını daha da artıracağız. Ayrıca DHL ve DPT’den geçen projeyle Üçkuyular’dan Halkapınar’a 13 kilometrelik tramvay hattı ihalesine çıkıyoruz. Bunun arkasından TCDD’den talep ettiğimiz 1800 metrelik Buca eski banliyö hattını aldığımız zaman 5.5 kilometrelik Şirinyer İstasyonu-Tınaztepe Kampusü tramvay hattı ihalesine çıkacağız. Projesi hazır. Sayın Bakanımızdan demir yolu arazisinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, konuşmasında annesi Tenzile Erdoğan’ı kaybeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı dileklerini de iletti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, temel atma töreninde İzmir’in tarihi günlerinden birini daha yaşadığını söyledi. Temel attıkları hattın 1.5 asır önce yapıldığını söyleyen Bakan Yıldırım, “1.5 asır önce yapılan bu demiryolunu, bugünün teknolojisi ile çift hatlı metro hattına dönüştürecek yeni bir raylı sistemin temelini atıyoruz” dedi.

Bakan Yıldırım, önümüzdeki süreçte iki tarihi şehrin birleşeceğini belirterek, “Kuzeyde Bergama, Güneyde Selçuk’u birbirine bağladığımızda İzmir’e gelen turist sayısı 3’e katlanacak. Turistler İzmir’e zenginlik ve refah getirecek” dedi. Bakan Yıldırım hattın hayata geçirilmesinde gösterdiği işbirliği için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve Devlet Demiryolları’na teşekkür etti.

Rakamlarla Aliağa – Menderes
  • Aliağa- Mendere hafif raylı sistem projesinde mevcut istasyon sayısı 31
  • Mevcut hat uzunluğu 80 kilometre
  • Günlük sefer sayısı 175
  • Günlük yolcu sayısı 125 bin
  • Bir yılda toplam 3 milyon kilometre yol gidildi.
  • Bir yılda toplam 25 milyon yolcu taşındı.
Cumaovası – Torbalı hattı hakkında proje bilgisi:
  • Temeli atılan 30 kilometrelik Cumaovası –Tepeköy etabının alt ve üst yapısı, sinyalizasyonu, elektrifikasyonu ve telekomünikasyonu TCDD tarafından yapılıyor.
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi, temeli atılan 30 kilometrelik hat üzerindeki gar, istasyon, alt geçit ve üst geçitleri yaparak hizmete alacak.
  • Yeni hattın maliyeti yaklaşık 120 milyon TL
  • Hat devreye girdiğinde işletmesi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD tarafından ortak kurulan İZBAN şirketi tarafından yapılacak.