40 Yeni Tren Seti İhalesinde Son Aşamaya Gelindi.
Aliağa-Menderes hattında 30 Ağustos 2010`dan bu yana raylı toplu ulaşım hizmeti sunan İZBAN`ın 3`er vagonlu 40 yeni tren seti alımı için düzenlediği ihalede son aşamaya gelindi. Dosya alan 6 firmadan CAF, Rotem ve CSR Zhuzhou şirketleri teklif verirken, değerlendirmeye başlayan ihale komisyonu önümüzdeki günlerde kararını açıklayacak.
 
İhaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalanmasını takiben 20. ay 3, takip eden 7 ayda 17, sonraki 7 ayda ise 20 tren seti olmak üzere toplam 40 set İzmir`de olacak. İZBAN, temeli atılan Torbalı hattı ve yeni trenlerin devreye girmesini takiben yapılacak düzenlemeler sayesinde 350 binin üzerinde kapasiteye yanıt verir hale gelecek. İZBAN`ın üçüncü adımını ise Bergama hattının işletmeye açılması ve 3. tren alımı ihalesi takip edecek. Ve böylelikle İZBAN, kuzeyde Bergama`dan güneyde Torbalı`ya kadar uzanan hat üzerinde, günlük 550 bin yolcu kapasitesine ulaşacak.
 
İZBAN`ın işletmeye günde 12 bin yolcuyla başladığını, 1 yılın sonunda rakamın 120 bine kadar yükseldiğini belirten Genel Müdür Selçuk Sert ve Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev, "Şu anda günlük ortalama yolcu sayımız 140 bini geride bıraktı. Artan kapasite talebine en iyi şekilde yanıt vermek için adımlarımızı arka arkaya atıyoruz. Günde 550 bin kişilik kapasiteye ulaştığımızda gerçek hedefimiz olan ayda 16 milyonun üzerinde yolcuya ulaşmış olacağız" dedi.
 
İZBAN`ın İzmir halkının güveniyle büyüdüğünün altını çizen Sert ve Alev, “Türkiye`nin havaalanı bağlantılı en büyük kent içi raylı toplu ulaşım sistemi olarak, İzmir`in artan taleplerine en iyi şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Yola çıkarken belirlediğimiz; güvenli, hızlı, konforlu, temiz, sessiz, kolay ve ucuz prensiplerinden de asla ödün vermiyoruz. Yolcu sayımızın artmasına paralel olarak hizmet kalitemizin yükselmesi için de çaba gösteriyoruz. Bu yöndeki felsefemizi de -iyinin sonu yok- olarak belirledik" diye konuştu.