Halkapınar İstasyonu`nda Büyük Revizyon.

Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi ile İzmir Metrosu arasındaki entegrasyonu sağlayan Halkpaınar İstasyonu’nda aktarma işlemlerinin daha hızlı yapılması ve yolcu yoğunluğu nedeniyle oluşan sıkışıklığın giderilmesi için çalışmalar başlatıldı.

 

Bu amaçla metro ve banliyö istasyonları arasındaki aktarma köprüsünün yürüyen merdiven haline getirilerek genişletilmesi ve üzerinin kapanmasına yönelik proje hazırlandı. 6 ay içinde tamamlanması planlanan projenin hayata geçmesiyle, sabah ve akşam saatlerinde istasyon merdivenlerinde oluşan yoğunluk azalacak.

 

Izmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve uygulanacak projeye göre, iki yöndeki metal köprü öncelikli olarak iniş ve çıkış için ayrı ayrı yürüyen merdiven haline getirilecek. Aktarmayı sağlayan asma bölümün genişliği de 2,60 metreden 6 metreye yükseltilecek. TCDD hatları üzerinde kalan ve İzban Halkapınar İstasyonu bilet holüne erişimini sağlayan çelik yaya köprüsü ise 1.85 metreden 7 metreye genişletilecek. Proje, merdiven ve asma yolun üzerinin kapatılmasıyla tamamlanacak. Projenin hayata geçmesiyle birlikte, günde 14 bin yolcunun geçiş yaptığı aktarma köprüsü, daha konforlu bir hale gelecek.