40 Adet EMU Tren Seti Alımı Sözleşmesi İmza Töreni

TÜRKİYE`nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN`ın, İzmir halkına sunduğu güvenli,  konforlu, hızlı, temiz, sessiz, kolay ve ucuz toplu ulaşım hizmetini daha da büyütmek amacıyla alacağı 40 ADET EMU TREN SETİ  ile ilgili sözleşme, 17 Mart 2012 Cumartesi günü imzalanacak. İZBAN Genel Müdürlük Binasi-Çiğli`deki sözleşme töreni saat 10:30`da başlayacak.

İmza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Güney Kore Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee ve Hyundai Rotem CEO`su Min-Ho Lee`nin yanı sıra çok sayıda üst düzey bürokrat katılacak.

İZBAN`ın 10 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirdiği 40 adet EMU banliyö tren seti ihalesine Hyundai Rotem, CAF ve CSR Zhuzhou firmaları teklif vermiş, ihale komisyonunun yaptığı değerlendirme sonucunda en düşük teklifi 179 milyon 998 bin 812 USD (Yaklaşık 340 milyon TL) olarak veren Hyundai Rotem firması, İZBAN`ın yeni trenlerini yapmaya hak kazanmıştı.

Trenler, sözleşme imzalanmasını takiben 20. ayda 3, takip eden 7 ayda 17, sonraki 7 ayda ise 20 set olmak üzere İzmir`de olacak.

Tren setlerinin İzmir`e gelmesiyle birlikte İZBAN`ın tren seti sayısı 73`e yükselecek.