CENEVRE`DE İZBAN GÜNÜ
UITP’nin Cenevre’de düzenlediği Dünya Kongresi kapsamında gerçekleştirilen törende İZBAN’ın ödülünü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman aldı. Kocaoğlu ve Karaman’a ödülünü, UITP Başkanı Osman Thiam ve UITP Ortadoğu ve Türkiye Direktörü Kaan Yıldızgöz verdi. Törende İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş ile İZBAN Genel Müdür Yardımcısı ve Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev de hazır bulundu. 1885 yılında kurulan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği`nin (UITP) toplu taşımacılık alanında 92 ülkede 3 bin 400 kurumsal üyesi bulunuyor.

Hoşgörü ve uzlaşma projes
i

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen ödül töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bundan 2 yıl önce, 6 Mart 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hizmete açılan İZBAN’ın, sadece Türkiye’nin en büyük kent içi toplu ulaşım hattı olmakla kalmayıp, uzlaşma ve birlikte iş yapabilme kültürünün geliştirilmesi konusunda da, çok büyük ve örnek bir adım olduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin yüzde 50’şer ortaklığı ile kurulan İZBAN A.Ş.’nin, Türkiye’de içinden demiryolu geçen pek çok kente örnek model olmasından büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Biz en çok, yerel idare ile merkezi hükümetin el ele vererek gerçekleştirdiği bu projenin, bir ‘Hoşgörü ve Uzlaşma Projesi’ olarak anılmasından mutluluk duyuyoruz. Bunu, tarih boyunca hoşgörü kenti olarak anılan İzmir’de başarmak da, bizim için ayrı bir kıvanç kaynağıdır” diye konuştu. Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nin 2011 yılında Dubai’de düzenlenen 59. Dünya Kongresi ve Fuarı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak; otobüs, metro, vapur ve banliyö arasında entegrasyonu sağlayan “90 dakika aktarmalı sistem” ile Bölgesel Ödül aldıklarını hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “İki yıl içinde bizi ikinci büyük ödüle layık bulan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği yönetimine ve partnerimiz TCDD yönetimine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Cenevre’de EXPO vurgusu yaptı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti: “Kentimizde toplu ulaşımdan yararlanan yolcu sayısı, kendi yolcusunu yaratan İZBAN sayesinde günlük 1.5 milyona dayandı. Hedefimiz, İZBAN ile taşıdığımız yolcu sayısını günde 550 bine kadar çıkararak kent içindeki trafik yükünü hafifletmek, trafiğe çıkan araç sayısını azaltmak ve dolayısıyla egzoz gazı kaynaklı çevre kirliliğinin önüne geçebilmektir. Bu işin ekonomiye katkısı ise ayrıca önemlidir.” Konuşmasında UITP delegelerine EXPO vurgusu da yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Çağdaş İzmir’i her bakımdan örnek bir kent haline getirebilmek konusundaki çabalarımız da artan bir hızla sürüyor. Şimdi İzmir’i, EXPO 2020 yolculuğuna hazırlıyoruz. İzmir’in EXPO için yakacağı ışığın, tarih boyunca yolumuzu aydınlatacağından hiç kuşku duymuyoruz” dedi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da konuşmasında “Biz iki ortağız ve çok iyi anlaşıyoruz” dedi. İZBAN’ın sadece teknik değil aynı zamanda sosyal bir proje de olduğunu söyleyen Karaman, “Hep konuştuk; ‘bu proje bir gün dünyaya örnek olacak’ diye. İşte o gün bugündür” şeklinde konuştu.

Fotoğrafaltı: Başkan Kocaoğlu, Cenevre`deki temasları sırasında UITP Genel Sekreteri Alain Flausch ile bir görüşme de yaptı. Toplantıya TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik, İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş, İZBAN Genel Müdür Yardımcısı ve Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev ve İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da katıldı.